© Copyright by ODWP, 2001-2002. Wszelkie prawa zastrzeżone!
GODZIEMBA
Powiększ
GODZIEMBA

Inne nazwy:

Godzyamba, Trzysośnie

Zawołanie:

Godziemba

Opis:

(Godziemba). Godzyamba. Arborem pinosam trifrondosam in campo rubeo defert.



Jan Długosz, Insignia ... , nr 44, s. 51


Godziemba. Drzewo sosnowe trójwierzchołkowe pokryte igliwiem w polu czerwonym.



Tłumaczenie Danuta Szopa


Ma być sosna o trzech wierzchołkach zielonych, czyli gałęziach, z których jedne w środku, dwie po bokach jej, pod tymi drugie dwie gałęzie obcięte, jedna z jednej strony, druga z drugiej, pięć korzeni u niej, w polu czerwonym. W hełmie nad koroną mąż zbrojny w prawej ręce takąż sosnę trzyma, jako się opisała, lewą szablę trzyma.



Kasper Niesiecki, Herbarz, t. IV, s. 164-165

Herb dokładnie opisał Jan Długosz w Klejnotach. Przedstawił on w czerwonym polu sosnę (godziembę) o trzech rosochach, w naturalnych barwach. Czerwone pole ukazują rysunki w herbarzach Bergshammar i Toison d’Or. W pierwszym z nich zLota godziemba ma pięć korzeni, w drugim tylko trzy.



Jerzy Łojko, Średniowieczne herby polskie,
s. 33


(...) w polu czerwonym sosna złota o trzech rosochach i pięciu korzeniach. Hełm z labrami z pokryciem czerwonym, a podbiciem zapewne złotym. Klejnot: powtórzone godło.


Józef Szymański, Herbarz, s. 124

Legenda herbowa:


Sieciech, wojewoda krakowski, do Morawy z wojskiem wysłany, dostawszy języka, że nieprzyjaciół blisko nocował, wojsko uszykowawszy jak do boju ruszyć mu się kazał. Przed nim szła straż pierwsza, ta napadłszy na zasadzkę, mocno się z sobą starli, gdzie między inszymi rycerz, Godziemba nazwany, potężnie rażąc nieprzyjaciela, od broni odpadł; do bliskiego tedy lasu uchodził ale że i tam Morawczyk nacierał, spodziewając się bezbronnego snado w łyka weźmie. Godziemba chybko skoczy z konia, sosienkę z korzeniem wyrwie, nią się adwersarzowi broni; obciął ci wprawdzie Morawczyk pierwszym zamachem dwie na niej gałęzie, atoli już lżejszą bo obciętą sosną, gdy go Godziemba smagło uderzył, z konia zwaliwszy pojmał i do Sieciecha hetmana przyprowadził; w nagrodę męstwa swego tęż samą sosnę, tak jak była, za herb otrzymał.


Kasper Niesiecki, Herbarz, t. IV, s. 165

Herbowni:

Bosakowski, Butowtowicz, Cyż, Czekanowski, Czyż, Dąbski, Głowiński, Godebski, Gorzkowski, Juszkiewicz, Kobylecki, Kowalkowski, Kryliński, Kucharski, Lubrański, Maliszewski, Oborski, Paniewski, Pucek, Radecki, Rusinowski, Sierawski, Sławoszewski, Sosnowski, Sterpiński, Węgliński, Wilam, Wojarzyński, Wozuciński, Zleski, Żeromski, Żórawicki.


<< Powrót do wyszukiwarki herbów