© Copyright by ODWP, 2001-2002. Wszelkie prawa zastrzeżone!
POBÓG
Powiększ
POBÓG

Inne nazwy:

Pobodze, Pobożanie, Pobożany, Pobożenie, Pobożeny.

Zawołanie:

Pobodze.

Opis:

(Pobóg). Pobodze. Ex familia accipitrum deriuata, babatum transuersale album, cuius summitatem crux alba ornat, in campo celestino defert.

Jan Długosz, Insignia ..., nr 90, s.62

Pobóg. Z rodu Jatrzębców wychodzi, podkowa przewrócona /w stosunku do podkowy w herbie Jastrzębiec, D.S./ biała, której wierzchołek krzyż biały ozdabia, w polu błękitnym (czerwonym, por. przyp. nr 1).

Tłumaczenie Danuta Szopa


Podkowa powinna być barkiem do góry stojąca, w polu błękitnym, srebrna albo polerowana żelazna, na grzbiecie jej krzyż złocisty. Nad hełmem chart do pół jakby wyskakujący z korony, na prawą rękę, w obroży, z smyczą.


Kasper Niesiecki, Herbarz, t.VII, s. 331


(...) – w polu czerwonym podkowa srebrna z takimże krzyżykiem kawalerskim zaćwieczonym na barku. Hełm ukoronowany z labrami, zapewne z pokryciem czerwonym i podbiciem srebrnym. Klejnot: połupies między rogami bawolimi.

Józef Szymański, Herbarz, s. 222

Legenda herbowa:

(...) pewien rycerz herbu Zagłoba starał się zmyć hańbę swego przodka, Jastrzębczyka, któremu za bratobójstwo herb na Zagłobę zmieniono. Pędził przeto żywot bogobojny i wiernie służył cesarzowi, królom i książętom. Razu pewnego posłował do papieża, a ten wisząc jego gorliwośćw wierze i zadowolonym będąc z treści posłania dodał mu w herb krzyż i wręczył list polecający do króla Polski. Król polski zatwierdził krzyż w herbie, zaś w tarczy /ewidentna pomyłka autorów, powinno być w klejocie, D.S./ zamiast rodowego jastrzębia dał rycerzowi charta – na znak wiernej służby.

Marek Derwich, Marek Cetwiński, Herby, legengy, dawne mity, s. 105-106


Zagłobczyk (...) mając sobie za hańbę odmianę starożytnego herbu nakazaną, włożoną od wszystkiego pokrewieństwa na stryja swego za pewien eksces, żeby był tę niesławę z siebie i potomstwa swego zwalił, starał się znaczną przysługą to naprawić: więc do cudzych krajów i postronnych dworów wyjechawszy i tam przez jakiś czas dobrze się zaleciwszy, otrzymał od onych panów list przyczynny do papieża, którym zachwalony łatwo wymógł, że mu tam herb odmieniono, to jest wyrzuciwszy szablę, krzyż na wierzchu podniesiony, a nad herbem chart nadany. Z listami potem papieskimi do Bolesława Chrobrego króla do Polski wróciwszy, król pochwaliwszy i potwierdziwszy tę odmianę, herb sam Poboż od pobożności jego nazwał.

Kasper Niesiecki, Herbarz, t.VII, s. 332

Herbowni:

Andrzejkiewicz, Barberius, Benisławski, Bielicki, Bromierski, Brzuchański, Burzyński, Bylicki, Cebrowski, Cętkowski, Chomiński, Czyżowski, Dadzibóg, Dłużewski, Dmochowski, Duszewski, Elert, Faliszewski Filipowicz, Filemonowicz, Filipowski, Garliński, Gintrowski, Górski, Grabowski, Gumowski, Ikrzycki, Jamentowicz, Januszewski, Kalo, Kielanowski, Kierznowski, Kobylski, Konarzewski, Koniecpolski, Kossobudzki, Kotlewicz, Krasnodębski, Kruszyński, Kucicki, Kutlewski, Łaniecki, Ławski, Łękawski, Malinowski, Miedźwiecki, Montowt, Muchowiecki, Nesterowicz, Nieczaj, Nieprski, Nieroszyński, Olszewski, Pakoszewski, Pągowski, Petelczyc, Polanowski, Popowski, Radomski, Rało, Rokszycki, Ruszkowski, Rutkowski, Rymaszewski, Rymiński, Ryszczewski, Rzyszczewski, Sawaniewski, Stanisławski, Staniszewski, Strzeszewski, Suchodolski, Surgolewski, Sutcki, Sutkowski, Szantyr, Szczucki, Zadarka, Zengoński.


<< Powrót do wyszukiwarki herbów