© Copyright by ODWP, 2001-2002. Wszelkie prawa zastrzeżone!
ODROWĄŻ
Powiększ
ODROWĄŻ

Inne nazwy:

Nie występują

Zawołanie:

Odrowąż

Opis:

(Odrowąż). Odrowasch. In campo rubeo sagittam albam a parte media arcuatam, retortam, et in finibus concurvatam defert.

Jan Długosz, Insignia ..., nr 81, s. 60


Odrowąż. W polu czerwonym strzałę białą od części środkowej łukowato rozdartą i o końcach podkręconych wyobraża.

Tłumaczenie Danuta Szopa

Ma być w polu czerwonym strzała biała, z końcami na obie strony zakrzywionymi, w hełmie ogon pawi, a w nim tenże herb, przecież na bok obrócony.

Kasper Niesiecki, Herbarz, t. VII, s. 23

(...) w polu czerwonym na srebrnej zawiasie kotłowej rozwartej takaż rogacina w słup. Hełm z labrami, zapewne z pokryciem czerwonym a podbiciem srebrnym. Klejnot: kita z trzech kosów pawich, przeszyta w pas rogaciną zatkniętą na ogniwie, jak w polu tarczy, zapewne srebrna.

Józef Szymański, Herbarz, s. 201

Legenda herbowa:

Z powieści starodawnych o początku herbu tego od potomstwa ta jest fabuła, żeby przodek mąż jeden sławny w Morawie, w cudzej ziemi z poganinem o sztukę strzelał z łuku potem z nim i za pasy chodził, i dziwnych sztuk rycerskich z sobą próbowali. On poganin widząc, że nań szczęścia i mocy nie miał, przed monarchą krainy onej, znając łaskę pańską, dla tego że mu się z każdym nieprzyjacielem fortunnie w potrzebach zdzrzało, chcąc i nad onym górę otrzymać, a szczudłki z nim przed czsarzem czynić chciał. On z gniewu mając to sobie za zelżywość, uchwycił do za gębę, którą mu z wąsem i z nosem oderwawszy, na strzałę wetknął i ukazał panu, który wzgardziwszy onym oszpeconym poganinem, dał mu za wieczny upominek onej jego zwierzchności nad nim strzałę przez wąs przewleczoną i nazwał go Odrzywąs, co aż per corruptionem sermonis [ przez skażenie mowy wymawiają] Odrowąż po ten wiek.
Bartosz Paprocki, Herby, s. 499

Herbowni:

Abratowicz, Aramowicz, Augustynowicz, Baranowski, Bębnowski, Białaczewicz, Białaczowski, Bilicz, Bleżowski, Błaszkiewicz, Bohuryński, Brachowski, Buchta, Burkacki, Bylina, Cedrowski, Chlewicki Chreptowicz, Chwałkowski, Ciżowski, Czelo, Dębiński, Duracz, Dziewiątl, Egrodzyński, Gałka, Giwanowski, Gliszczyński, Godowski, Gostwicki, Gostyński, Górski, Iwanowski, Jachnowicz, Jaczynic, Jaczyński, Jeleński, Kamieński, Kapusta, Kapuściński, Karśnicki, Kietliński, Konecki, Kotuliński, Krawarski, Krużlowski, Krzyszkowski, Kuliński, Kurzański, Kuszeł, Lasota, Lewiecki, Litawor, Łuskina, Małuja, Maniewski, Mieczkowski, Mikłasz, Milżecki, Minkiewicz, Minowski, Mironiski, Mleczko, Mniewski, Nieświeński, Obulecz, Odrowąż, Olsztyński, Ossowski, Pacanowski, Pawłowicz, Pękalski, Pieniąźek, Płoszowski, Pniewski, Połęcki, Potępski, Potrykowski, Pruszkowski, Przedwojewski, Przedworski, Ptaszyński, Rębieszycki, Rozdrażewski, Siedlecki, Siedlnicki, Skorzewski, Strasz, Straszewicz, Strusz, Sypniewski, Szczekocki, Szydłowiecki, Tworkowski, Waligórski, Wanikowski, Wądołowski, Werda, Wilkoński, Wizgerd, Wolski, Wołyński, Wysocki, Zaranowski, Zarszyński, Żaba.


<< Powrót do wyszukiwarki herbów