© Copyright by ODWP, 2001-2002. Wszelkie prawa zastrzeżone!
OSORYJA
Powiększ
OSORYJA

Inne nazwy:

Poświst, Stharza, Szarza

Zawołanie:

Osoryja, Szarza

Opis:

(Osoryja) Stharza. Que rotam ceruleam absque pecia, quam super imposita crux, in campo rubeo defert pro insigni.

Jan Długosz, Insignia ..., nr 86, s. 61

Osoryja. Która koło woskowe [złote] bez [jednej] części, którą dopełnia wyżej nałożony krzyż, w polu czerwonym ma za znak.

Tłumaczenie Danuta Szopa

Ma być koło żółte, którego dzwona jednego u góry prosto nie masz, ale miasto niego, krzyż czy miecz otłuczony prosto stoi, w polu czerwonym, na hełmie trzy pióra strusie.

Kasper Niesiecki, Herbarz, t. VII, s. 146

(...) w polu czerwonym koło złote o siedmiu dzwonach, ósmego brak, w jego miejsce łaciński krzyżyk tejże barwy zaćwieczony w piaście wznosi się do czoła.

Józef Szymański, Herbarz, s. 212

Legenda herbowa:

[Herb] Osorya nazwany, od imienia przodka domu tego, luboć go niektórzy Starzą zowią, dla srarożytności, inni Poświst, dla tego (...), że wiele ludzi posiekł przodek tego herbu, którzy za nim z miasta jadącym świstali; czyli (...) że gdy na wesoło świstającego sobie przodka ich, napadli nieprzyjaciele, on ich pobił. Wszakże drudzy, daleko insze początki tego herbu naznaczają. Polski (...) kawaler Osorya nazwany, w Czechach o pannę konkurował (...); obligowano go jednak, żeby przy niej w Czechach został, inaczej posagu, że mu z nią nie miano dać, odgrażano. W takim razie będąc, przemysłem nadrobił Osorya, wóz tak kształtnie zrobić kazał, że w kołach, osiach wierconych, cokolwiek mógł zabrać pieniędzy, wszystkie zamknął, i z nimi szczęśliwiedo Polski przybywszy, i dóbr nakupiwszy, jeszcze na pamiątkę swego obrotu, koło w ten sposób jak widzisz, w herbie otrzymał.

Kasper Niesiecki, Herbarz, t.VII, s. 147

Herbowni:

Billicki, Bochłowski, Bogdan, Bokłowski, Brochocki, Bukowski, Buszkowski, Ciepliński, Dobiecki, Filipowski, Koło, Kołomyjski, Konarski, Kondracki, Konradzki, Kostrzecki, Kowalowski, Krzywoszewski, Kurski, Lasowski, Lazański, Niepoczołtowski, Pełka, Pieskowski, Rus, Rusecki, Schleewitz, Sczaniecki, Sędzimir, Stadnicki, Stensz, Świeczka, Terawski, Trojanowski Twerbus, Tworkowski, Tyrawski, Złocki, Złotnicki.


<< Powrót do wyszukiwarki herbów