© Copyright by ODWP, 2001-2002. Wszelkie prawa zastrzeżone!
CIOŁEK
Powiększ
CIOŁEK

Inne nazwy:

Taurus

Zawołanie:

Biała, Ciołek

Opis:

(Ciołek). Thaurorum. Thaurum rubeum in albo campo defert (...).

Jan Długosz, Insignia ..., nr 34, s. 50


Ciołek. Byka czerwonego w srebrnym [białym] polu wyobraża.

Tłumaczenie Danuta Szopa


Jest Ciołek czerwony w białym polu, z rogami, w prawą tarczy głową i całym sobą obrócony. Nad hełmem i koroną połowa tegoż Ciołka w prawą tarczy z korony wyskakującego.

Kasper Niesiecki, Herbarz, t.III, s. 136


Godło Ciołków przedstawia woła. Umieszczano go w tarczy herbowej różnie barwionej. W herbarzach Złotego Runa i Bergshammar pola są czerwone, a w nim kroczący błękitny ciołek ze złotymi rogami. Odmienne barwy podaje tekst przywileju nobilitacyjnego dla Jana Kołusza z 1505 r., nadającego mu (...) herb o niebieskim polu i czerwonym godle.

Jerzy Łojko, Średniowieczne herby polskie, s. 31


(...) w polu srebrnym czerwony ciołek ze złotymi rogami i kopytami.

Józef Szymański, Herbarz, s. 100

Legenda herbowa:

Za czasów Probusa cesarza Sarmatom zabrano wielkie i mnogie stada bydła i do Francyi zapędzono. Zebrali się Sarmatowie i niespodzianą wycieczką odzyskali swoją szkodę bez najmniejszego krwi rozlania (...). Za tę odwagę (...) pierwszym z tego wojska rotmistrzom Ciołka na herb nadano.

Kasper Niesiecki, Herbarz, t.III, s. 136


Legenda mówi, iż w czasach cesarza rzymskiego Probusa (...), Rzymianie uprowadzili Sarmatom wielkie stada bydła. Sarmaci zebrali wielkie wojsko, ale do walki nie doszło, bo ich dowódca bydło odzyskał bez rozlewu krwi i w nagrodę otrzymał w herbie czerwonego ciołka w białym polu. Potomkiem tego wodza Sarmatów był Lech, praojciec Polaków, który dopiero po założeniu Gnieana porzucił herb Ciołek i przybrał sobie Orła Białego.

Marek Derwich, Marek Cetwiński, Herby, legendy, dawne mity, s. 179

Herbowni:

Brzeski, Bzicki, Cetys, Chądzyński, Ciołek, Czarnołuski, Dobrzyniecki, Drzewicki, Ewil, Głubski, Goryszewski, Gutowski, Korycki, Koszewski, Lipowski, Maciejowski, Malinowski, Ostrołęcki, Pilecki, Podfilipski, Poniatowski, Powsiński, Woźnicki, Zaleski, Zieliński, Żardecki, Żelechowski, Żuliński.


<< Powrót do wyszukiwarki herbów